Co spakować na biwak, sprawdzamy ekwipunek

Co spakować na biwak, sprawdzamy ekwipunek

O ile biwak wakacyjny na świetnie wyposażonym kempingu nie wymaga wielkich przygotowań, to już wyjazd w góry, do lasu, na trekking jesienią lub zimą trzeba zacząć od solidnych przygotowań. Odpowiednie wyposażenie plecaka na wyjazd survivalowy na pustkowiu może uratować nawet życie. Podpowiadamy, co musi znaleźć się w plecaku prawdziwego podróżnika, miłośnika kontaktu z naturą i przeżyć ekstremalnych w trudnym terenie w chłodne miesiące.

Odpowiednia odzież wierzchnia

Odzież wierzchnia na biwak jesienią i zimą musi charakteryzować się wytrzymałością, ciepłochronnością, odpornością na duże opady deszczu oraz na śnieg. Podstawą jest oczywiście kurtka. Wykonane z grubej membrany, z wysokim kołnierzem oraz kapturem kurtki, zatrzymują ciepło pochodzące z ciała. Kaptur jest dodatkową ochroną na głowę, a wysoki kołnierz zapobiega wychłodzeniu szyi i karku. Warto sprawdzić, czy kurtka na biwak jest wystarczająco długa, by zakryć pośladki i na tyle obszerna, że poza bielizną czy koszulką, zmieścimy pod nią polar.

Bluza polarowa Husky olive
Bluza polarowa Husky olive fot. kirys.pl

Polar wojskowy jest znakomitym elementem wyposażenia na biwaki jesienne i zimowe, ponieważ jest niezwykle lekki i nie zajmuje wiele miejsca w plecaku. Polary charakteryzują się dużą przepuszczalnością powietrza, dlatego pozwalają na odczuwanie komfortu cieplnego i ograniczają pocenie. Podczas wędrówek świetnie sprawdza się też kamizelka docieplająca, którą można założyć bezpośrednio na polar lub na bieliznę.

Spodnie WZ10 Ripstop fg-cam
Spodnie WZ10 Ripstop fg-cam. fot. kirys.pl

Niezbędne podczas podróży z plecakiem po bezdrożach są oczywiście spodnie wojskowe z grubej tkaniny, która nie przepuszcza wilgoci. Spodnie szyte z myślą o służbach mundurowych, najczęściej w kolorze moro, doskonale nadają się na ubranie biwakowe. Są wygodne, niezwykle wytrzymałe, specjalny krój zapewnia komfort podczas chodzenia, a duże i liczne kieszenie stanowią dodatkowe miejsce na niezbędne, podręczne przedmioty.

Nie możemy zapominać też o ochronie głowy i rąk. Podczas zimnych dni i nocy to właśnie przez głowę traci się najwięcej ciepła, a czapka niezbędna jest nawet podczas snu. Jeśli pogoda jest zmienna, warto mieć i ciepłą czapkę zakrywającą uszy, i czapkę z daszkiem, która ochroni twarz przed słońcem. Należy pamiętać, że słońce nawet zimą bardzo intensywnie opala. Rękawice także powinny być w plecaku, zarówno cienkie, bawełniane, które ułatwiają rozstawianie namiotu, jak i grube, ciepłe, chroniące przed odmrożeniami.

Znakomitym dodatkiem do ubrań na survival są chusty bawełniane albo z nie gryzącej, miękkiej wełny. Chusta typu buff ma formę długiego komina, który służyć może jako szalik, opaska na głowę, czapka lub bandamka.

Bielizna termoaktywna i skarpety

Pod wpływem wysiłku fizycznego, a nim jest długie maszerowanie z plecakiem, czy rozstawianie namiotu, temperatura ciała wzrasta, a na skórze pojawia się pot. W przypadku zwykłej bluzy polo czy T-shirtu oznacza to, że najpierw czujemy się przegrzani, a z czasem pot utrzymujący się na ciele i na ubraniu wychładza się i sprawia, że czujemy nieprzyjemne zimno. Temu uczuciu zapobiega bielizna termoaktywna, która jest cienka niczym tradycyjna, miękka, lekko „włochata” w dotyku, ale świetnie chroni przed potem.

Materiał, z jakiego produkuje się bieliznę termoaktywną, jest elastyczny, świetnie opina ciało, ale nie uciska, zapewnia skórze właściwy przepływ powietrza. Tego typu ubranie jest bardzo chłonne, ale błyskawicznie wysycha, dzięki czemu skóra zawsze jest sucha i nie jest narażona na podrażnienia. Kolejną zaletą bielizny termoaktywnej jest to, że zapewnia komfort cieplny lepiej, niż zwyczajne podkoszulki lub bluzki.

Olbrzymim znaczeniem dla zdrowia i wygody są odpowiednio dobrane skarpety. Do plecaka na biwak najlepiej spakować bawełniane lub wełniane o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybicznych i antyzapachowych. Sprawdzone skarpety nie zsuwają się z nogi, pozostając na niej przez cały dzień, zapobiegają obtarciom i wychłodzeniu. Muszą też błyskawicznie wysychać, by po długiej wędrówce i ewentualnym zmoczeniu nóg, spakować je do plecaka po krótkim suszeniu.

Przedmioty niezbędne do zorganizowania noclegu

Zorganizowanie noclegu podczas trekkingu w trudnym terenie nie jest dzisiaj wcale trudne, trzeba jednak pamiętać o niezbędnym sprzęcie. Najlepszym noclegiem będzie oczywiście namiot z sypialnią i tropikiem, zabezpieczający przed chłodem i deszczem. W przypadku jego braku dobrym rozwiązaniem jest tarp, czyli płachta, którą można rozstawić na słupkach lub przywiązać do gałęzi drzew.

Plecak TXR olive
Plecak TXR olive. fot. kirys.pl

Warto mieć ze sobą dodatkowe szpilki oraz odciągi, które ułatwią rozstawienie schronienia. Do spania przyda się mata, która jest lekka, zwijana i ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz śpiwór. W warunkach polowych najlepsze śpiwory mają kształt mumii z dużym kapturem zakładanym na głowę. Śpiwór musi być dopasowany do potrzeb aktualnej pogody. Jeśli wybieramy się jesienią lub zimą, warto dokładnie sprawdzić wartości termoizolacyjne określone przez producenta. Zwykły śpiwór z marketu zwykle gwarantuje komfort termiczny w 15 czy 20 stopniach na plusie. W warunkach polowych, gdy temperatura może spaść nawet poniżej zera, to stanowczo za mała ochrona.

Do biwakowania przydatne będą też naczynia i urządzenia umożliwiające przyrządzenie posiłku lub podgrzanie wody: kubek stalowy albo składany, termos, przenośny palnik gazowy oraz kartusz z gazem nie obciążą zanadto dużego plecaka lub militarnej torby, a zdecydowanie są niezbędne.

Co jeszcze warto mieć pod ręką?

W torbie wojskowej, poręcznej i wytrzymałej, należy mieć dodatkowe wyposażenie, które przyda się w trudnych warunkach wędrówki. Czołówka, baterie i apteczka to podstawa, przydatne też będą worki na śmieci, dzięki którym po biwaku nie pozostanie żaden ślad. Multifunkcyjny scyzoryk czy zestaw naprawczy to malutkie narzędzia, dzięki którym można poradzić sobie w trudnych warunkach.

Prawdziwy survivalowiec na pewno musi mieć mapę i kompas, ale telefon z naładowanym power bankiem to dzisiaj już także podstawowe wyposażenie, które zapewnia większe bezpieczeństwo. Takie rzeczy jak papier toaletowy i podstawowe kosmetyki są już tylko ostatnim dodatkiem przed wyruszeniem w trasę. Na cały plecak można założyć pokrowiec, który ochroni ekwipunek przed zmoczeniem przez deszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *