Czy moda obowiązuję w mundurach?

odzież wojskowa

Moda, dress code, trend – nazwa jest względna, ważne jednak, żeby nie traktować munduru bezosobowo i bez należnego mu szacunku. Mundury policyjne są takim samym odzwierciedleniem zmian cywilizacyjnych jak wszystkie inne uniformy służbowe. Zmienia się świat, zmieniają technologie, zmieniają sytuacje kryzysowe, na które trzeba reagować będąc ubranym w mundur. Modnie i wygodnie ubrany funkcjonariusz nie tylko zyskuje w oczach ludzi, wobec których lub na prośbę których podejmuje co dnia interwencje, ale przede wszystkim dobrze się czuje w swoim mundurze, co znacznie poprawia komfort pracy/służby. Nowoczesne materiały, z których szyje się mundury są lekkie i trwałe, wodoodporne oraz oddychające – to bardzo ważne dla funkcjonariuszy, których codzienna praca i służba wiążą się z aktywnością fizyczną w najróżniejszych warunkach pogodowych.

Zmieniające się mundury policyjne

Mundury policyjne i mundury wojskowe są na przestrzeni ostatnich lat dwudziestu lat często modyfikowane. Niewprawne oko obserwatora może nawet nie zauważać tych zmian dotyczących koloru, materiału czy kroju, jednak dla policjantów i żołnierzy mają one zasadnicze znaczenie. W grę wchodzi nie tylko funkcjonalność i wygoda, ale także utrzymanie w nienagannej czystości oraz trwałość. Gabardyna czy tropik zrobiły więc miejsce dla nowoczesnych tworzyw sztucznych, które często nazywamy kosmicznymi: z ich dobrodziejstw korzystają sportowcy wyczynowi czy ludzie pracujący w ekstremalnych warunkach. Nowe mundury, ilekroć zmienia się moda, za każdym razem są wygodniejsze: nie ma chyba gorszej sytuacji dla funkcjonariusza niż ta, gdy interwencję uniemożliwia mu krępujące ruchy ubranie. Stąd krój, rodzaje zapięć i wszelkie detale (np. podeszwy butów) mają tak wielkie znaczenie.

Nowe wzory mundurów wojskowych

O ile dla policjantów patrolujących nasze ulice czy kierujących ruchem drogowym ważne jest, żeby byli maksymalnie widoczni, o tyle dla tych zajmujących się ściganiem przestępców czy dla żołnierzy często właśnie mundur maskujący jest kwestią życia i śmierci. Zmieniające się mundury pozwalają polskiej armii na skuteczny kamuflaż. W roku 2016 rozpoczęła się akcja wymiany mundurów na wykonane przez Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol modele o lepszym (czytaj: jeszcze miej widocznym) kamuflażu. Misje wojskowe, w których uczestniczą polscy żołnierze pozwalają na testowanie nowych wzorów w warunkach bojowych (Afganistan, Irak) a co za tym idzie tworzenie nowych mundurów tak, żeby naprawdę sprawdzały się na polu walki. Zmieniające się mundury wszystkich służb mundurowych to żywy dowód na to, że ich zadaniem jest zawsze bycie blisko ludzi oraz wychodzenie im na pomoc w każdych warunkach.

Mundury galowe i wyjściowe

Wymagania wobec mundurów galowych i mundurów wyjściowych nie są aż tak wygórowane technologicznie – choć estetycznie już tak. Tutaj w grę wchodzi idealna prezencja oraz prestiż zawodu/służby. Mundury i uniformy galowe to wyróżniki poszczególnych formacji. Policjant odziany na galowo reprezentuje nie tylko swoją korporację zawodową, ale także państwo i społeczeństwo – jego wygląd musi być perfekcyjny. Mundur wyjściowy nabiera charakteru galowego po dodaniu doń sznura galowego. Mundur wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami odznaczeń i medali oraz jednym, najwyższym z posiadanych, odznaczeniem obowiązuje mi.in. podczas Święta Policji oraz świąt państwowych a także podczas wręczania orderów i odznaczeń, mianowania na wyższy stopień czy ślubowania policjantów. Szczegółowe wytyczne związane ze szczegółami umundurowania wyjściowego oraz galowego a także okolicznościami, w których obowiązują, dekretowane są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *