Dopasowanie munduru policyjnego dla mężczyzn i kobiet

mundury policyjne

Policja to to najliczniejsza formacja mundurowa w Polsce obecna podczas oprawy licznych uroczystości na szczeblu centralnym i lokalnym. Właśnie wtedy mamy okazję podziwiać galowe mundury policyjne w pełnej krasie. Ale uroczyste okazje nie zdarzają się co dnia – policyjna codzienność to przede wszystkim ciężka praca, służba ludziom potrzebującym pomocy, praca w terenie, praca operacyjna; zadania wykonywane w warunkach niebezpiecznych, często ekstremalnych. Dopasowanie munduru policyjnego dla mężczyzn i kobiet jest więc zadaniem o tyle ważnym, że mundur galowy, wyjściowy, ćwiczebny i codzienny muszą spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji a także odznaczać się wygodą umożliwiającą sprawne funkcjonowanie w warunkach zagrożenia czy konieczności podjęcia nagłej interwencji.

Elementy munduru policyjnego

Ilość elementów munduru policyjnego jest znaczna i ruchoma, co oznacza, że odpowiednie elementy przywdziewa się lub rezygnuje z nich w zależności okoliczności oraz od pory roku. Odzież, obuwie, dodatki oraz akcesoria zestawia się zgodnie z wytycznymi w Rozporządzeniu. Inne zestawy obowiązują na co dzień, inne na uroczystości. Zasady dress codu oraz zachowania podczas poszczególnych uroczystości reguluje Rozporządzenie oraz opracowany w oparciu o nie spis zasad ceremoniału policyjnego.

Elementy munduru policyjnego to:

 • Płaszcz gabardynowy całoroczny lub kurtka 3/4
 • Kurtka gabardynowa wyjściowa (marynarka)
 • Kurtka letnia
 • Koszula wyjściowa biała z długim rękawem/ koszula wyjściowa letnia – z krótkim rękawem
 • Koszula granatowa z krótkim/długim rękawem
 • Koszula niebieska z krótkim/długim rękawem
 • Koszulka polo z krótkim rękawem
 • Koszulka T-shirt
 • Sweter służbowy
 • Półgolf
 • Spodnie wyjściowe /spódnica wyjściowa
 • Krawat
 • Szalik
 • Rękawiczki skórzane
 • Czapka gabardynowa
 • Czapka letnia służbowa
 • Rękawiczki (noszone do płaszcza lub kurtki)
 • Półbuty wyjściowe męskie lub damskie
 • Trzewiki-botki ocieplane
 • Sznur galowy
 • Dystynkcje i znaki identyfikacyjne: haftowane naramienniki i otoki czapek, gwiazda policyjna z numerem, znak identyfikacji imiennej, znak rodzaju służby (tzw. korpusówka), znak generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji (orzeł), baretki.

Mundur policyjny damski

Kobiety rzadziej pracują w pionach interwencyjnych, ale ich mundur służbowy letni albo zimowy wygląda tak samo jak męski, opisany poniżej. Od ubiegłego roku trwa wymiana i nowelizacja umundurowania policyjnego, która ma zakończyć się w roku 2021. Pojawiają się nowe bardziej przewiewne materiały, funkcjonalniejszy krój, oraz możliwość swobodniejszego komponowania elementów umundurowania ćwiczebnego i służbowego.

W przypadku munduru wyjściowego policjantki noszą kurtki (marynarki) gabardynowe błękitnoszare, jednorzędowe, z wykładanym kołnierzem i klapami, zapinane na 4 guziki. Kurtka damska ma tylko kieszenie dolne, cięte z patkami. Nosi się ją z białą koszulą z długim rękawem. Rękawy kurtki są gładkie, bez mankietów. Sięgają do nasady kciuka. Krawat obowiązuje policjantów płci obojga. Spódnica od munduru policyjnego ma kolor ciemnogranatowy. Jej regulaminowa długość oscyluje między 5 cm powyżej i 5 cm poniżej kolan. Jeśli latem policjantka występuje w koszuli z krótkim rękawem, do spódnicy zakłada pas główny zgodny z obowiązującymi przepisami. Letnie buty to półbuty na słupku 5-7 cm, zimowe – botki na słupku o tej samej wysokości, zapinane na zamek błyskawiczny od wewnętrznej strony cholewek sięgających maksymalnie pod kolano. Do munduru obowiązują beżowe rajstopy. Umundurowana policjantka przebywająca poza budynkiem ma obowiązek nosić czapkę gabardynową.

Mundur policyjny męski

Marynarka gabardynowa męska spełnia takie same warunki jak damska. Ma jednak dwie dodatkowe kieszenie na piersiach. Pozostałe elementy umundurowania policyjnego wyjściowego to biała koszula z długim rękawem, spodnie, czarne buty okrągłym czubkiem. Obowiązuje krawat i czapka gabardynowa.

W przypadku letniego munduru służbowego obok granatowych lub niebieskich koszul z długim lub krótkim rękawem policjant ma możliwość ubrania koszuli polo albo T-shirt. W zależności od wyboru obuwia (trzewiki, półbuty) ma do wyboru dwa rodzaje spodni. Czapka służbowa letnia to czapka z daszkiem. W ramach nowelizacji umundurowania wprowadzona zostanie też furażerka. W razie chłodniejszych dni policjant zakłada sweter służbowy albo ocieplacz od kurtki zimowej (może być z odpiętymi rękawami jako kamizelka), kurtkę letnią albo polar. Wszystkie elementy do tej pory były w kolorze czarnym, teraz zastępuje się je elementami w kolorze ciemnogranatowym.

Galowe mundury policyjne

Mundur galowy to nic innego jak mundur wyjściowy z dodanym sznurem galowym. Obowiązują więc policjantów kurtki gabardynowe, białe koszule, spodnie/spódnice gabardynowe, czapki gabardynowe oraz krawaty i stosowne obuwie. Mundur galowy zakłada się m. in. podczas uroczystości Święta Policji, świąt państwowych, wręczania orderów czy odznaczeń. Sznur galowy nosi się na prawym ramieniu i przypina do dodatkowego guzika ukrytego pod naramiennikiem kurtki.

Jak wybrać czapkę policyjną

Do munduru wyjściowego i galowego obowiązuje czapka gabardynowa w kolorze błękitnoszarym z ciemnoniebieskim otokiem. Policjanci z drogówki zakładają na czapkę biały pokrowiec. Do munduru służbowego letniego policjanci noszą czapki z daszkiem (bejsbolówki, kaszkietówki), a w ramach zmian w umundurowaniu pojawią się także furażerki. Czapki zimowe są szyte z polaru i są solidnie ocieplane.

Jak dobrać koszulę do munduru policyjnego?

Mundur galowy i wyjściowy wymagają białej koszuli z długim rękawem. Koszula biała z krótkim rękawem noszona jest bez kurtki gabardynowej. W ramach umundurowania służbowego pojawiają się koszule niebieskie i granatowe z krótkim lub długim rękawem.

W sklepie Kirys szyjemy niezbędne elementy mundurów na miarę. Kompletne sorty mundurowe są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zdjęcie z serwisu: https://www.flickr.com (MSW)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *