Jak zmieniały się uniformy przez ostatnie 10 lecie?

policja odzież uniformy

Przez ostatnie dziesięciolecia mundury policyjne ulegały wielu przeobrażeniom. Nie były to zmiany widowiskowe, bo też i służb mundurowych nie można porównywać z innymi grupami odbiorców modnej odzieży, zawsze jednak były to zmiany znaczące – decydujące o wygodzie i funkcjonalności kolejnych generacji mundurów. Wraz z rozwojem przemysłu odzieżowego oraz pojawianiem się nowoczesnych tkanin i tworzyw sztucznych (odprowadzających wilgoć, oddychających, lekkich, ciepłych) także i mundury zaczęto szyć właśnie z nich. Przy okazji doskonalono krój, co jeszcze bardziej wpływało na wygodę uniformów.

Policja w miejsce milicji

Przed rokiem 1989 mundury milicji składały się z niebieskich koszul, ciemnogranatowych krawatów i spodni oraz czapek i marynarek w odcieniu sytuującym się pomiędzy koszulą a spodniami. Charakterystyczny wygląd funkcjonariuszy MO oraz ZOMO – z pałkami, tarczami, kaskami i pistoletami w kaburach przypiętych do pasa prześladował obywateli Polski i kojarzył się z przemocą, służalczością (nie – służbą) oraz podporządkowaniem władzy komunistycznej. Milicja Obywatelska była taka tylko z nazwy, nic więc dziwnego, że po przemianach ustrojowych z roku 1989 zaszła konieczność zerwania z wizerunkiem służb mundurowych jako chodzących na pasku władzy, nieprzyjaznych obywatelom i zbyt często uciekających się do rozwiązań siłowych. Zmianie nazwy formacji z Milicja na Policja towarzyszyła zmiana mundurów policyjnych. Odzyskiwanie zaufania u obywateli to proces trudny i żmudny, jednak nie było innej możliwości: wszystko, co związane z komunistycznym reżimem musiało odejść do lamusa albo na śmietnik historii.

Zmiany od końca lat 90-tych

Nowy wizerunek policji nieodłącznie wiązał się ze zmianą mundurów: z roku na rok policyjne uniformy stawały się coraz elegantsze i nowocześniejsze. Pod koniec lat 90-tych zmiany ruszyły z kopyta. Nie uniknięto rozmaitych błędów i wpadek, np. w roku 1991 pojawiła się partia bluz gabardynowych, które miały guziki z orzełkami bez korony – najwyraźniej nieopacznie wykorzystano resortowe zapasy. W tzw. okresie przejściowym, kiedy krój nowego munduru nabierał dopiero kształtu, pojawiały się rozmaite rozwiązania, dotyczące zwłaszcza odzieży wierzchniej, np. bluza typu olimpijka, dwurzędowy płaszcz całoroczny czy mundur ćwiczebny moro ze ściągaczem wszytym na wysokości bioder. Można powiedzieć, że zmiana mundurów policyjnych dokonywała się metodą prób i błędów, przy czym funkcjonariusze na sobie samych testowali poszczególne elementy garderoby.

Po roku 2000 mundury policji nabrały lekkości i stały się bardzo funkcjonalne. Koszule i bluzki, eleganckie spodnie z elementami odblaskowymi, ołówkowe spódnice, swetry, czapki bejsbolówki, wygodne buty – wszystkie elementy umundurowania zaczęto szyć z nowoczesnych materiałów przyjaznych dla ciała, wodoodpornych oraz świetnie układających się na figurze i bardzo trwałych.

Granatowe mundury policyjne w miejsce czarnych do 2021 roku

Kolejna zmiana mundurów policyjnych dokonuje się na naszych oczach. Potrwa do końca 2021 roku i sprawi, że funkcjonariusze będą mieli możliwość nieco mniej restrykcyjnego używania i komponowania elementów z zestawu ćwiczebnego i służbowego. Dystansującą czerń zastąpi granat. Zamiast czapek, w ubiorze ćwiczebnym pojawią się furażerki. Uniformy szyte będą z materiałów lekkich, przewiewnych, oddychających i dostosowujących się do temperatury. Pozostaje nam kibicować policjantom we wdrażaniu kolejnych zmian wizerunkowych i czekać na efekty tej modowo-mundurowej (r)ewolucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *