Moda czy wygoda i funkcjonalność – uniformy dla służb mundurowych

odzież policyjna

Służby mundurowe czeka kolejna odzieżowa rewolucja. Aż do końca roku 2021 trwać będzie wymiana umundurowania polowego i ćwiczebnego. Nowe mundury trafią do funkcjonariuszy z pionów prewencyjnych, patrolowych, interwencyjnych, dzielnicowych oraz do konwojentów. Wszyscy funkcjonariusze, którzy na co dzień pracują w ruchu, w biegu nareszcie staną się dysponentami mundurów modnych, wygodnych i niekrępujących ruchów. Zwłaszcza ten ostatni czynnik wydaje się mieć dla służb mundurowych znacznie szczególne. Często bowiem wytrzymałość materiału oraz jego walory termoizolacyjne wiązały się w mundurach starszej generacji z ich grubością i ciężkością ograniczającą ruchy. Moda, wygoda i funkcjonalność będą więc w nowych mundurach traktowane na równi.

Kurtki 3/4 z podpinką dla policji

Dostosowanie ubioru do okoliczności oraz warunków pogodowych gwarantuje, że praca funkcjonariuszy przynosi pożądane efekty. Nowoczesne materiały, z których szyte będą mundury pozwalają z optymizmem myśleć o najtrudniejszych nawet akcjach. Ekstremalne warunki pogodowe nie będą już wiązały się z koniecznością nakładania odzieży ograniczającej zrywność i czas reakcji. Nowa kurtka ¾ z podpinką będzie lekka, oddychająca i niekrępująca. Koniec z mundurami i uniformami, które doskonale się prezentują, ale utrudniają podjęcie działania. Spędzenie całego dnia służby w nowoczesnym mundurze policyjnym nie będzie wiązało się z dyskomfortem dla żadnej z płci. Szczególnie kobiety na służbie lepiej poczują się w modnych mundurach, które swoja wygodą i lekkością nie będą ustępowały odzieży cywilnej.

Nowy ubiór funkcjonariuszy prewencji oraz dzielnicowych

Funkcjonariuszy prewencji i dzielnicowych na pewno ucieszy fakt, że nowe mundury będą granatowe, a nie czarne. Wydaje się, że to dobry krok na drodze ocieplania wizerunku służb, które nie zawsze cieszą się zaufaniem Polaków. Sportowy niekrępujący krój uniformów także może nieco skrócić dystans między patrolującymi ulice policjantami z ludźmi zwracającymi się do nich o pomoc. Starsze modele mundurów obierane były często jako sztywne i pomagające policjantom dystansować się społeczeństwa. Nowy ubiór funkcjonariuszy prewencji, dzielnicowych, wydziałów patrolowych czy konwojentów ma ocieplić ich wizerunek, ułatwić im służbę oraz pozwolić im na korzystanie z nowoczesnych technologii odzieżowych w takim samym zakresie jak robią to wojskowi czy sportowcy wyczynowi. Modne uniformy na pewno dobrze wpłyną na samopoczucie policjantów płci obojga.

Moda czy wygoda – charakter zmian uniformów służb mundurowych

Zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji idą w kierunku maksymalnej wygody i funkcjonalności. Nie da się ukryć, że także nowoczesny krój jest tym walorem munduru, na który zwracają uwagę projektanci. W dobie dress codu obowiązującego we wszystkich korporacjach zawodowych wydaje się czymś naturalnym stworzenie takiego umundurowania, które w warunkach roboczych będzie bardzo wygodne i niekrępujące, ale też sprawi, że noszący je funkcjonariusze będą jeszcze silniej identyfikowali się z charakterem swojej pracy/służby. Nie bez znaczenia pozostaje fakt postrzegania policji przez obywateli. Archaiczne wzory uniformów, materiały rodem z minionej epoki mogą sugerować, że służby mundurowe są oporne na zmiany cywilizacyjne – a tak przecież nie jest. Modne uniformy służbowe to dowód na to, że drobne na pozór zmiany mogą bardzo ułatwić pracę i polepszyć wizerunek.

One Reply to “Moda czy wygoda i funkcjonalność – uniformy dla służb mundurowych”

  1. Mundur dla określonych służb musi spełniać pewne wymogi i normy, tak aby przede wszystkim był komfortowy w noszeniu, nie ograniczał ruchów, ale też stanowił zabezpieczenie podczas różnych akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *