Moda w pracy – ubrania służbowe

odzież wojskowa, mundur

Odzież służbowa powinna być nie tylko funkcjonalna ale także wygodna i elegancka. Bez względu na charakter wykonywanej pracy zawsze przyjemniej pracuje się lub pełni służbę w stroju, który dostoswany jest do warunków oraz sprawia, że wygląda się profesjonalnie. Moda w pracy cywilnej bazuje na zaleceniach dress codu, zaś służby mundurowe otrzymują wytyczne w postaci ministerialnych rozporządzeń. Odzież służbowa stanowi dla wielu osób tę najczęściej używaną – jeśli znaczną część życia spędza się na służbie, wygoda musi iść w parze z urodą odzieży mundurowej. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się zniechęcenie, brak motywacji oraz kłopoty wizerunkowe: powaga zawodu żołnierza czy policjanta wymaga odzwierciedlenia w ubraniach służbowych. Policjant, jeśli ma budzić zaufanie, musi wyglądać w pełni profesjonalnie i nowocześnie.

Nowoczesne i modne kroje

Warto uświadomić sobie, że w służbach mundurowych służą nie tylko mężczyźni. Zwiększająca się stale liczba kobiet wymusza myślenie o stroju służbowym także w kategoriach estetyki i mody. Specyfika funkcjonowania obu płci w warunkach ćwiczebnych, bojowych oraz oficjalnych sprawia, że nowoczesne mundury szyte są naprawdę na miarę – nie tylko dosłownie, ale i na miarę potrzeb. Uniformizacja nie oznacza już wyłącznie ubieranie wszystkich w takie same mundury. Jest także synonimem dostosowania uniformów do realnych potrzeb policjantów i policjantek. Nowoczesne i modne kroje mundurów to wygoda, poczucie sprawstwa, duma z wykonywanego zawodu.

Odzież służbowa wykonana z wytrzymałych materiałów

Dla osób pracujących na co dzień w mundurach i uniformach szczególne znaczenie ma rodzaj materiału oraz perfekcyjny krój. To od nich zależy czy odzież służbowa spełniać będzie swoje zadania. Rozwój przemysłu odzieżowego wiąże się z wykorzystywaniem weń materiałów, tkanin, tworzyw sztucznych, które doskonale sprawdzają się w ekstremalnych warunkach pogodowych, są bardzo trwałe, pozwalają skórze oddychać, odprowadzają nadmiar potu, nie przemakają i są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Policyjne i wojskowe mundury z natury narażone są na wszystkie możliwe ekstrema: od pogodowych po sytuacyjne. Mundur nie może być powodem niepodjęcia bądź przerwania akcji. Nie ma prawa ograniczać ruchów ani stwarzać zagrożenia dla swojego właściciela. Z kolei odzież wyjściowa i galowa ma być powodem do dumy – nie bez powodu ukuto powiedzenie za mundurem panny sznurem. Jego odpowiednik na okoliczność pań w mundurach nie istnieje, ale dobrze wiemy, że kobiety w mundurach są tak samo szykowne.

Marynarki w służbach

Marynarki policyjne nazywa się w slangu branżowym gabardynami. Gabardyna policyjna jest dla funkcjonariusza niczym druga skóra. Jej zmieniający się od lat dziewięćdziesiątych krój sprawiał, że marynarki służbowe nie ustępują już elegancji i wyrafinowaniu marynarek cywilnych. Gabardyna męska różni się od damskiej krojem, wykończeniem i detalami, np. ilością kieszeni. Marynarki nosi się w służbach w zestawie z białą koszulą oraz krawatem (dotyczy to zarówno panów jak i pań) – to tak ubranych policjantów lubimy najbardziej, tak ich widzimy podczas rozmaitych uroczystości. Ten elegancki stonowany strój służbowy sprawia, że funkcjonariusze odczuwają powagę pełnionej służby i cieszą się społecznym szacunkiem. Uniform jest zarówno w policji, wojsku, straży pożarnej czy służbie zdrowia czytelnym dla ludzi sygnałem: jestem tu, żeby służyć pomocą; nie wahaj się, podejdź. Znaczenie ma tylko to, że mnie potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *