Rodzaje kamuflażu – maskowanie w sztuce wojennej

Rodzaje kamuflażu - maskowanie w sztuce wojennej

Dla osób, które niekoniecznie interesują się militariami czy sztuką wojenną, kamuflaże wojskowe mogą się wydawać zbiorem przypadkowo dobranych barw. Maskowanie barwami to jednak znacznie bardziej zaawansowana procedura. Stworzenie munduru, który będzie w stanie ukryć żołnierza przed przeciwnikiem wymaga szeregu badań oraz testów. Każda armia ma swoje własne wzory kamuflażu. Inny będzie kamuflaż polski, inny niemiecki. Tak samo zresztą różni się amerykański od kanadyjskiego. Słowem – co kraj to obyczaj!

Przyjrzyjmy się temu niezwykle interesującemu tematowi. Opowiemy trochę na temat tego, skąd w ogóle wziął się pomysł na kamuflaż, jakie rodzaje kamuflażu stosowane są w armiach różnych krajów. Powiemy też, jakie są najbardziej aktualne trendy w projektowaniu kamuflaży wojskowych.

Skąd wziął się kamuflaż?

Historia kamuflażu sięga tak naprawdę pierwszej wojny światowej. W tamtym czasie, armie świata dosyć wyraźnie różniły się między sobą strojami. Bogato zdobione mundury może i świetnie wyglądały, ale powodowały, że przeciwnik miał znacznie łatwiejsze zadanie – na przykład, celując z poziomu okopów. I to właśnie wtedy, w trakcie pierwszej wojny światowej, generałowie próbowali wymyślić różne sposoby na ukrycie żołnierzy – brudzono stroje błotem, a nawet nakładano różnego rodzaju płaszcze.

Kamuflaż wojsk amerykańskich

Dziś to trudne do wyobrażenia, ale w europejskich armiach mniej więcej od XVII wieku design mundurów polowych był nastawiony przede wszystkim na wygląd, a nie na praktyczność. Dopiero wspomniana już pierwsza wojna światowa wprowadziła elementy maskowania. Od tamtej pory barwy stawały się coraz bardziej stonowane. A już w czasie kolejnego ogólnoświatowego konfliktu żołnierze obu stron walczyli w strojach całkowicie maskujących.

Wzory kamuflażu w armiach państw

Tak, jak wcześniej różniły się mundury polowe poszczególnych armii, tak różne są też rodzaje kamuflażu. Jakie maskowanie występuje w armiach różnych państw? Opisujemy poniżej!
Na początek – polski kamuflaż wojskowy. Pierwsze, potwierdzone historycznie użycie maskowania przez polskich żołnierzy miało miejsce w trakcie II wojny światowej. Kamuflaż wojskowy Polaków niczym się wtedy nie różnił od barw noszonych przez Brytyjczyków. Od tamtej pory, kamuflaż ewoluował, a aktualna jego wersja, wprowadzona w 2003, wygląda następująco:

  • Piaszczyste tło
  • Kolory: oliwkowo-zielony, jasnobrązowy, beżowy

Polski kamuflaż wojskowy to po prostu kształty w tych kolorach, które umieszczone są na piaszczystym tle. Warto przy tym wspomnieć o wersji dla oddziałów specjalnych (znany jako Suez), która ma podobną kolorystykę, ale nieco inne wzory. Jest on bardzo podobny do amerykańskiego MultiCam. Najnowszy wzór polskiego maskowania wojskowego to oczywiście kamuflaż MAPA, zaprezentowany kilka lat temu. To bardzo nowoczesny rodzaj kamuflażu, który w ciekawy sposób odchodzi od dotychczas stosowanego w polskiej armii.

Polski kamuflaż wojskowy

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów na temat tego, czym jest kamuflaż moro. To pojęcie bardzo często jest błędnie używane do określenia wzoru „plamistego”, jaki został opracowany dla polskiej armii w 1993. Tymczasem, kamuflaż moro to wzór, który zaprojektowano pod koniec lat 60 ubiegłego wieku, do użycia na mundurach polowych w polskich służbach mundurowych.

Zostawmy na chwilę polskie kamuflaże wojskowe i przenieśmy się do innych krajów. Jak wygląda kamuflaż niemiecki? Wojska naszego zachodniego sąsiada mają bardzo rozpoznawalny design mundurów polowych. Jest to Flecktarn, czyli charakterystyczne plamki, opracowane początkowo z myślą o wykorzystaniu na terenach leśnych. Ten wzór jest zresztą bardzo popularny w innych krajach.

Z kolei amerykański kamuflaż wojskowy stał się niezwykle rozpoznawalny na całym świecie dzięki filmom. Pamiętacie kurtkę, którą nosił Rambo? To właśnie kamuflaż Woodland. Jeden z najsławniejszych na świecie – zainspirował zresztą projektantów wojskowych w wielu krajach. Aktualnie zresztą Woodland jest jednym z najpopularniejszych typów maskowania w ASG.

Rodzaje kamuflażu amerykańskiej armii dosyć istotnie różnią się w zależności od wojska. Przykładowo, piechota morska (czyli Marines) wykorzystuje kamuflaż Marpat. Warto przy tym zauważyć, że jest to wzór ściśle zastrzeżony i nie da się kupić strojów wykorzystujących ten rodzaj maskowania na rynku cywilnym. Co ciekawe, kamuflaż Marpat stosowany jest zarówno w wersji leśnej, jak również pustynnej.

Najnowsze trendy w kamuflażu

Tu niewiele zmienia się od lat 90 ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, mundury amerykańskie przeżyły swoistą ewolucję, na wzór znany popularnie jako „pixelowy”. Co to oznacza? Ten design składać się miał z tysięcy niewielkich prostokątów, które miały idealnie odwzorowywać kolory w miejscu, dla którego dany kamuflaż był projektowany. Co oczywiste, „pixelowy” wzór był w dużej mierze powiązany z tym, że zdjęcia rozpoznawcze były coraz częściej przetwarzane komputerowo.

Obok „pixelowego” maskowania w ostatnim czasie nie pojawiła się żadna większa ewolucja kamuflażu wojskowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *