Spodnie wojskowe moro – jakie wzory do jakich warunków oryginalnie się stosowało?

spodnie militarne moro

Słowa „moro” używamy potocznie na określenie każdego wzoru kamuflażu na odzieży wojskowej bądź służb specjalnych. Warto jednak wiedzieć, że nazwa ta odnosi się wyłącznie do jednego rodzaju kamuflażu określanego symbolem wz. 68, który dziś odnajdziemy jeszcze jedynie na umundurowaniu Służb Więziennych. W odniesieniu do odzieży cywilnej, moro to dla nas tyle, co elementy garderoby szyte na wzór ubiorów przeznaczonych dla armii – w grę wchodzi zarówno krój odzież jak i nadruki na materiałach, z których jest wykonana. Spodnie wojskowe moro to dla wielbiciela surwiwalu, myśliwstwa czy intensywnej aktywności w terenie synonim wygody, odporności na plamy, uszkodzenia mechaniczne i możliwości wtopienia się w tło.

Wojskowa odzież kamuflażowa ma bardzo precyzyjne zadania. Ma chronić przed wzrokiem przeciwnika, pomagać wtopić się w tło (kamuflaż mimetyczny) albo oszukać układ optyczny (kamuflaż deformujący). Najczęściej stosuje się równocześnie oba rodzaje kamuflażu, przy czym w zależności od warunków w jakich ma być on stosowany przeważa jedna lub druga cecha. Usiłując uzyskać maksymalny efekt kamuflażowy żongluje się wielkością plam, łączy się wzory plamy dużych i małych, umiejętnie dobiera się kolory, ich odcienie i kontrasty, a także ustala się częstotliwość z jaką na określonej powierzchni powtarza się wzór/print. Mundur wojskowy każdorazowo dostosowany musi być do warunków polowych. Wzory kamuflażowe określane enigmatycznym mianem „moro” muszą być niezauważalne nie tylko gołym okiem, ale i przy użyciu sprzętu. Znawcy są zdania, że trudności ze stworzeniem kamuflażu idealnego wiążą się m. in. z faktem, że zmiana oświetlenia człowieka odzianego w kamuflaż powoduje zmianę widoczności samego kamuflażu, podobnie jak dodatkowy ekwipunek, który żołnierze noszą na odzieży kamuflażowej.

Spodnie wojskowe moro

Ewolucja wzoru moro

Na przestrzeni lat printy kamuflażowe ulegały znacznym przemianom. Ewolucja wzoru moro wiązała się nie tylko z przemianami politycznymi, ale przede wszystkim z rozwojem wiedzy na temat funkcjonowania naszego wzroku w różnych warunkach, oraz z określaniem walorów poszczególnych printów w rozmaitych okolicznościach. Warto zaznaczyć, że badania oraz eksperymenty związane z kamuflażem nie ustają i na całym świcie specjaliści starają się o krok wyprzedzić nie tylko nasze narządy wzroku ale także nowinki techniczne, które sprawiają, że kamuflaż nie zdaje egzaminu.

Kamuflażu wz. 68 „Moro”

Print ochronny wz. 68 to następca wzoru wz. 58 zwanego deszczykiem. Kamuflaż moro używany był w latach 1969-1989 na umundurowaniu polowym żołnierzy służby zasadniczej, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej (i przez krótki czas – Policji), Służby Więziennej oraz strażaków. Kamuflaż wz. 68 występował w sześciu rodzajach. Wojska lądowe, MSW Wojska Nadwiślańskie oraz Wojska Ochrony pogranicza używały printu w kolorze zielonym. Wojska Lotnicze, Wojska Obrony Powietrznej Kraju i Marynarka Wojenna dysponowała mundurami z nadrukiem w kolorze czarnym, MO i ZOMO (a potem Policja) oraz Służba Więzienna rozpoznawana była po mundurach z printem niebieskim i szaroniebieskim. Nadruk brązowy z wyraźnie większymi cętkami znajdował się na odzieży szytej dla Straży Pożarnej, w tym dla strażaków ochotników. Ten deseń o drobnych cętkach dużo ciemniejszych od tła wykorzystuje do dziś wyłącznie Służba Więzienna.

Kamuflaż wz. 89 „Puma”

Zgodnie z numerem w nazwie, kamuflaż wz. 89 pojawił się w roku 1989 i funkcjonowała do roku 1993. Obok mundurów szyto z „Pumy” m. in. osobiste zasobniki zastępujące popularne kostki czyli tornistry/plecaki z usztywnionymi bokami i klapą, dzięki czemu zawsze zachowywały charakterystyczny kształt prostopadłościanu.

Kamuflaż wz. 93 „Pantera”

„Pantera” to następca „Pumy”. Opracowany dla jednostki GROM stał z czasem oficjalnym printem całych polskich Sił Zbrojnych. Uznaje się, że chrzest bojowy kamuflaż wz. 93 odbył podczas misji pokojowej na terenie byłej Jugosławii w latach 193-1995. Print „Pantera” pojawił się też w wersji „pustynnej” – taki sam układ plam i jaśniejsze kolory. Był stosowany na mundurach żołnierzy biorących udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych na terenach pustynnych. Obok mundurów, kamuflaż wz. 93 stosowany jest na różnych elementach żołnierskiego wyposażenia jak kamizelki czy zasobniki. „Pantera” funkcjonuje do dzisiaj. Do jej zalet zalicza się: dobre maskowanie na średnich dystansach oraz fakt, że jest to stuprocentowo polski projekt. Wśród wad wymienia się powtarzalność plam co 12,5 cm. Sprawia to, że rozbicie sylwetki na małych i dużych odległościach jest problematyczne.

Spodnie wojskowe – nie tylko dla mężczyzn

Dla cywila spodnie wojskowe to jeden z tych elementów wyposażenia żołnierza, które szturmem wdarły się do szaf i zadomowiły tam na dobre. Wśród zawodowych żołnierzy, policjantów oraz przedstawicieli innych służb mundurowych, spodnie wojskowe są częścią codziennej garderoby, która przesądza o komforcie ciała podczas wykonywanych zadań – niejednokrotnie w ekstremalnych warunkach. Oczywiście damskie spodnie wojskowe w niczym nie ustępują modelom męski. Perfekcyjny krój, wytrzymały i szybkoschnący materiał, liczne kieszenie biodrowe i boczne (na nogawkach) – oto idealny obraz spodni, które często określamy w cywilu mianem bojówek.

Mundur wojskowy do spodni moro

Spodnie w kamuflażu „moro” to część munduru polowego. Mundur polowy „moro” szyty był od roku 1968 w różnych wariantach, m. in. dla wojsk lądowych, powietrznodesantowych oraz dla milicji. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wzorów munduru wojskowego „moro” był jego wariant zwykły – dla wojsk lądowych – oraz ten zaprojektowany dla wojsk powietrznodesantowych. Po wariancie zwykłym, powstały kolejne z detalicznymi zmianami w stosunku do oryginału: wzór 5632 i 4652. Mundury wojskowe męskie ewoluowały w miarę zmieniających się potrzeb żołnierzy.

Spodenki wojskowe – jaki wzór wybrać ?

Obok długich spodni wojskowych z tkanin o wzorach i kolorach kamuflażowych szyje się krótkie spodenki wojskowe damskie i męskie. To odzież chętnie kupowana przez miłośników wszelkich aktywności outdoor, zwłaszcza trekkingu, wspinaczek górskich, amatorów paint ballu czy surwiwalu. Szyte z wytrzymałych, odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, zaopatrzone w znaczną ilość kieszeni, są spodenki wojskowe idealne w każdym terenie, w którym potrzebny jest komfort ruchów oraz maksymalnie mała widoczność dla osób postronnych. Bok służb mundurowych, wielbicieli militariów, sięgają po nie chętnie amatorzy ekologicznego trybu życia, dla których materiał o princie kamuflażowym to także materiał w kolorach ziemi.

Jeśli pierwszym i najważniejszym zadaniem spodni lub spodenek wojskowych jest kamuflaż, koniecznie należy wybrać wzór dostosowany do tereny, po którym będziemy się poruszać – łąka, las, tern górzysty: każdy wymaga użycia innego printu. Wybierz spodnie najlepsze dla siebie: http://kirys.pl/246-spodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *